Zawilec gajowy (Anemone nemerosa, L)
Te białe kobierce kwiatków, które wczesną wiosną zakwitają w naszych lasach, to właśnie zawilce gajowe. Zawilec gajowy należy do rodziny jaskrowatych. Jest to roślina wieloletnia (bylina). Rożne źródła podają różną wysokość: 10, 12, 20 a nawet 30 cm (Może to wynik tego, ze wysokość jest różnie mierzona? A może wysokość zależy od klimatu w danym kraju, bo sprawdzałem także w książkach zagranicznych?). Kwiaty są białe, z zewnątrz różowawe, mają 6 (rzadziej 7 lub 8) płatków okwiatu.
Charakterystyczne dla zawilców są liście na łodydze: w 1/2 do 2/3 wysokości wyrastają 3 listki dłoniastodzielne lub dłoniastosieczne na ogonkach o długości 1-3 cm. Od spodu są nagie lub prawie nagie. Te trzy listki są też nazywane liśćmi podkwiatostanowymi lub okółkiem podkwiatostanowym.
|
Kwiatostan oraz trzy liście podkwiatostanowe |
|
Kształt liścia |
Oprócz liści podkwiatostanowych są też liście odziomkowe, wyrastające nie z łodygi ale bezpośrednio z kłącza. Wyrastają pojedynczo, mają kształt podobny do trzech liści na pędzie kwiatonośnym (łodydze), ale są większe i mają dłuższe ogonki.
Zawilec jest charakterystyczny dla lasów bukowo-dębowych. Uważany jest też za roślinę wskaźnikową dawnych lasów, co ma wynikać z wolnego tempa w jakim się rozprzestrzenia (6 stóp na 100 lat, czyli niecałe 2 m).
Bushcraft
Roślina trująca. Stosowana w lecznictwie ludowym (kamfora zawilcowa), obecnie praktycznie nieużywana. Główną przyczyną może być to, że nie jest dostatecznie przebadana.
Informacje zawarte w postach z serii "Z notesu Leśnego Ludka" są oparte na moim notesie, który nie jest najbardziej wiarygodnym na świecie źródłem informacji. Mogłem coś źle przepisać, mylnie zrozumieć albo błędnie przetłumaczyć czy zestawić. Jeśli dostrzeżecie błąd lub jakąś lukę, którą potraficie zapełnić, będę bardzo wdzięczny za sygnał. W końcu notes mam po to, żeby się uczyć.
Komentarze
Prześlij komentarz