Dzikie rośliny jadalne - od czego zacząć? Wiosna
1) Lipa
Zastosowanie:
Młode liście lipy mają bardzo subtelny smak i wspaniale nadają się na sałatkę. Można je dowolnie komponować z innymi składnikami. Zachęcam do eksperymentów.
Lipa to drzewo, którym bushcrafter powinien się zainteresować: łyko doskonale nadaje się na sznury (zdaje mi się, że gdzieś czytałem, że angielska nazwa lipy linden ma wspólny źródłosłów z naszym słowem lina, ale nie umiem teraz znaleźć), kwiaty na herbatę, w drewnie fantastycznie się struga, a popiół z drewna lipowego to pierwszorzędny materiał do ługowania żołędzi czy wygotowywania kory brzozowej.
2) Pędy sosny i świerku
Sosna (Pinus sylvestris) to najbardziej pospolite drzewo w naszym kraju. Niemal każdy je dobrze kojarzy. Nie każdy jednak wie, że jest to roślina jadalna - podobnie jak świerk (Picea abies) czy jodła (Abies alba). Wiosną warto spróbować młodych pędów tych drzew.Rozpoznawanie/Podobne rośliny: Rozpoznanie naszych najpospolitszych drzew iglastych - sosny i świerku - nie powinno sprawiać trudności. Ale ostrzegam, że teoretycznie istnieje zagrożenie pomylenia pędów świerku z inną, trującą rośliną, mianowicie z cisem. Na wszelki wpadek zwracam uwagę na kilka istotnych cech, które odróżniają go od świerku czy sosny:
- Cis w stanie dzikim jest u nas spotykany o wiele rzadziej niż świerk czy sosna. W mojej okolicy pojawia się tylko w parkach i ogrodach.
- Różni się także pokrojem: często cisy mają rozmiary krzewów, a nawet dojrzałe okazy nie osiągają rozmiarów świerku czy sosny.
- Częsta u cisów jest wielopniowość. Świerk i sosna zwykle mają jeden prosty jak słup pień.
- Ewidentna jest też różnica między igłami poszczególnych gatunków. Igły cisu wyrastają pojedynczo i są płaskie. Igły świerku również wyrastają pojedynczo, ale mają przekrój zbliżony do kwadratowego, więc można je rolować w palcach, czego z igłą cisu nie zrobimy. Igły Sosny zwyczajnej wyrastają parami, co widać na zdjęciu poniżej (igły Wejmutki, czyli Sosny amerykańskiej, wyrastają po 5).
Igły cisu są płaskie, nie da się ich rolować w palcach |
Igły Sosny zwyczajnej rosną parami |
Zastosowanie:
Z pędów sosny lub świerku można zrobić pyszne pesto. Oto mój przepis. Zawiera, moim zdaniem, "złote proporcje" między igliwiem a czosnkiem.
Dwie garści pędów świerku i jeden ząbek czosnku posiekać drobno i wymieszać. Dodać według uznania soli i pieprzu i zalać odrobiną oliwy. Tak wiem. Pycha.
Z młodych pędów sosny i świerku można też zrobić pyszny syrop. W tym celu zasypuje się pędy cukrem lub zalewa alkoholem. Przepisy na taki syrop można bez problemu znaleźć w internetach.
Herbatka z igliwia. O igliwiu warto pamiętać nie tylko wiosną - przez cały rok można z niego parzyć herbatkę. Jest to tradycyjny napój, który pijano zimą na dalekiej północy. Powodem nie był wyłącznie przyjemny smak, ale też właściwości, a szczególnie wysoka zawartość witaminy C. Na szerokościach geograficznych, na których nie rosną cytrusy, bardzo ceniono źródło witaminy C łatwo dostępne nawet w środku zimy.
Jak przygotować herbatkę? Najpierw wybrać igły. Im starsze igły tym większe stężenie witaminy C, ale też tym intensywniejszy żywiczny zapach i smak. Garść pędów wrzucamy do kubka, zalewamy wrzątkiem i zaparzamy, najlepiej pod przykryciem, przez jakieś 15 minut.
3) Jasnota biała i Gajowiec żółty
Rozpoznawanie:- Jasnota biała i Gajowiec żółty są do siebie bardzo podobne, choć jak wskazują ich nazwy, bez problemu odróżnimy je po kolorze kwiatostanów.
- Obie rośliny należą do rodziny Jasnotowatych (Lamiaceae) wcześniej nazywanych Wargowymi (Labiaceae). Do cech charakterystycznych roślin z tej rodziny należy kwadratowa w przekroju łodyga i nakrzyżległe liście. Określenie "nakrzyżległe" oznacza, że liście wyrastają parami na przeciw siebie, po dwóch stronach łodygi. Każda kolejna para takich liści jest ustawiona "na krzyż" względem poprzedniej, czyli pod kątem 90 stopni do niej, co pokazuje mój nieudolny rysunek.
- Od innych roślin z rodziny Jasnotowatych Jasnotę białą i Gajowca odróżnia barwa kwiatów (wiele nieco podobnych roślin ma kwiaty różowe bądź fioletowe) oraz kształt tych kwiatów - przypominają hełm. Kiedy już oswoimy się z wyglądem Jasnoty białej i Gajowca żółtego łatwo rozpoznamy także Jasnotę purpurowa, różową i plamistą, które mają bardzo podobną budowę i również są jadalne.
Jasnota plamista |
4) Czosnaczek pospolity
- Czosnaczek należy do rodziny Kapustowatych (Brassicaceae) nazywanych dawniej Krzyżowymi (Cruciferae) ze względu na charakterystyczne kwiaty. Mają one cztery płatki ułożone w krzyż. Oprócz tego Kapustowate mają 6 pręcików, z których 2 są wyraźnie krótsze. Wygląd kwiatostanu typowego dla tej rodziny przedstawia rysunek poniżej.
- Takie kwiaty ma też Czosnaczek pospolity, z tym że są one białe.
- Liście mają nieco sercowaty kształt.
- Przed kwitnieniem możemy się upewnić, czy znaleźliśmy czosnaczek, rozcierając liść w palcach: poczujemy wtedy silny zapach czosnku.
- Kiedy znajdziemy kwitnącą roślinę, warto się jej dobrze przypatrzeć, żeby później umieć ją rozpoznać także przed okresem kwitnienia, bo właśnie wtedy chcemy zbierać jej listki. W związku z tym warto przyjrzeć się też niżej położonym liściom, które wiosną pojawiają się jako pierwsze i są bardziej zaokrąglone.
Wczesną wiosną widać tylko dolne, bardziej zaokrąglone liście. Mają one jednak charakterystyczny czosnkowy zapach
5) Skrzyp polny (Equisetum arvense)
Pęd płonny |
Napisane bardzo przystępnym językiem. Świetna strona
OdpowiedzUsuńBardzo się cieszę, jeśli tekst okazał się przystępny. Dzięki za dobre słowo, czas i uwagę!
Usuńwrzucajac igly sosnowe do wrzatku niszczysz witamine c i powodujesz wytworzenie sie szkodliwych zwiazkow glinu .Witamina c rozpada sie bodajze w temperaturze od 70 c w zwyz
OdpowiedzUsuńDzień dobry, dziękuję za komentarz i informację. Gotowanie roślin często pozbawia je niektórych wartości - niestety 😟 Z drugiej strony w terenie poddanie materiału roślinnego wysokiej temperaturze rozwiązuje problem bakterii, pierwotniaków i pasożytów. Wspomiany sposób przygotowywanie igieł utrwalił się też w tradycji wielu mieszkańców północy, choć zapewne - tak jak piszesz - nie jest to rozwiązanie optymalne. Serdeczne dzięki za komentarz!
OdpowiedzUsuń:)
OdpowiedzUsuń